امروز  دوشنبه,۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کشاورزان روستای سهند علیا در حال کار بر روی پروژه لوله گذاری آب کشاورزی/احیای کار کشاورزی با انتقال آب به مزارع+تصاویر
۲۴ تیر ۱۳۹۶
. نظر . نظر

کشاورزان روستای سهند علیا به طور خود یاری و با حمایت اداره جهاد کشاورزی عملیات پروژه لوله گذاری آب کشاورزی را آغاز و زمین های زراعی و کار کشاورزی را با انتقال آب سر مزارع احیا می کنند.

به گزارش شمیم ماهنشان، سهند علیا یا به ترکی یوخاری سهند نام روستایی در ۲۵ کیلومتری شهرستان ماه نشان است که خود این شهرستان در ۱۰۵ کیلومتری شهر زنجان،مرکز استان زنجان واقع شده است. مردم روستا به زبان ترکی صحبت می کنند و مذهب همه اهالی روستا شیعه ۱۲ امامی می باشد.این روستا دارای ۲۰۱ خانوار می باشد که در سالیان اخیر همانند کل کشور شاهد مهاجرت زیاد اهالی به شهر زنجان و شهرهای دیگر بوده است. شغل اصلی اکثریت مردم کشاورزی و دامپروری می باشد.گندم ، جو و علوفه از جمله محصولات کشاورزی روستا می باشد و در زمینه باغات هم درخت زردآلو در باغات روستا فراوان می باشد.در روستا چندین طایفه اصلی وجود دارد که طایفه ی حجالو و حتم خانی و بی بی جانی بزرگترین طایفه های آن می باشد و منطقه قوشابیلاق جزو مکانهای تاریخی این روستا می باشد که به ثبت ملی رسیده است.

ساکنان این روستا در قدیم مهاجرانی از روستاهای کردی، باغچه، ساری کوول(حسن آباد) و قره ناز و گوزلو دارند و ذکر این نکته نیز مهم است که با ورود گوزلولوها به این روستا که گاه به صورت مهاجر بوده یا ازداوج های صورت گرفته شده صنعت فرش بافی وارد این روستا کرده اند.

مزارع کشاورزی روستای سهندعلیا (یوخاری سهند) به دو قسمت کوشن قاتانقو و کوشن آق بلاغ تقسیم شده است .
کوشن آق بلاغ تقریبا ۱۶۰ هکتار و مسافت آن تا روستا ۲٫۱۷ کیلومتر (۲۱۷۰ متر ) می باشد در این کوشن محصولاتی نظیر یونجه ، گندم، جو، نخود، لوبیا و … کشت می شود که در این سالها کشاورزان علی رقم ارتفاع زیاد این مناطق از سطح دریا اقدام به باغداری نیز کرده اند و درختانی همچون زرد آلو ، سیب ، گردو و هلو کاشته اند.
کوشن قاتانقو تقریبا ۱۹۰ هکتار و مسافت آن تا روستا ۳٫۲۶ کیلومتر (۳۲۶۰ متر) جاده آسفالت و ۲٫۱۵ کیلومتر (۲۱۵۰ متر) راه خاکی و آسفالت(میانبر) می باشد در این کوشن نیز محصولاتی همچون کوشن آق بلاغ کشت می شود.
کوشن قاتانقو به دلیل دور بودن از منابع آبی، کمی کم آب تر از آق بلاغ است. البته چند سالی است که آبها را از محل سرچشمه با استفاده از لوله های فشار قوی به سر مزارع انتقال داده اند که این مهم کوشن آق بلاغ را نیز شامل می شود. این طرح به دلیل کم آبی صورت گرفته است و تا حد زیادی از هدر رفت آب جلوگیری میکند. قبلا آب را توسط نهری کوچک که کشاورزان به صورت دستی ایجاد و نگهداری می کردند،به مزارع انتقال می دادند.این جوی آب در آق بلاغ ۴٫۶۴ کیلومتر(۴۶۴۰ متر) و در قاتانقو ۵٫۱۹ کیلومتر(۵۱۹۰ متر) بود، که در این فاصله دور مقدار زیادی از آب با بخار شدن و فرو رفتن در زمین از بین می رفت.
البته ناگفته نماند این مسیر طولانی از آب که به دور از چشمه ها بود آب بسیاری از حیوانات وحشی و اهلی و پرندگان و حتی برای همه کسانی که در اطراف این جوی آب به نوعی مشغول کار بودند را تامین می کرد . این جوی آب معدنی کیلومترها در کوه ها کشیده شده و طبیعت زیبایی پدید آورده بود و ۲۴ ساعته آب معدنی زلالی در آن جریان داشت اما متاسفانه به دلیل خشکسالی های پی در پی دیگر اینگونه نیست.
 بله به خاطر کم آبی و خشکسالی های اخیر خودکشاورزان دست همت بالا زده و برای رساند آب به محصولات خود از محل سرچشمه و رود جاری لوله گذاری کرده تا با تامین آب زمین زراعی محصولات خوبی برداشت کرده و در تامین امرار و معاش خانواده دچار مشکل نباشند.
96424
964241
964242
964243
964244
964245
964246
انتهای پیام/
  کد مطلب: 32105  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar