امروز  سه شنبه,۱ اسفند ۱۳۹۶
ناشناخته ماندن چهره های هنری در روستاهای ماهنشان+تصاویر
۸ آبان ۱۳۹۵
. نظر . نظر

علی محمد نوری ساکن روستای ایالو از توابع شهر دندی ۱۶ سال است که شعر می گوید و هنوز شعر هایش به خاطر هزینه های زیاد، چاپ نشده و در دل این روستا ناشناخته مانده است.

 

به گزارش شمیم ماهنشان، مشاهیرها و چهره های هنری زیادی در دل روستاهای شهرستان ماهنشان نهفته است اما به دلیل دوری از شهر و اقدامات ضعیف نهاد های هنری و فرهنگی آثارها و شخصیت های آنان به مردم معرفی نشده است.

علی محمد نوری شاعری ۵۸ ساله که زادگاهش روستای ایالو است غریب به ۱۶ ساله که شعر می سراید، سطح سواد وی پایان ابتدایی بوده و از سواد قرآنی هم بهره مند است.

شغل نوری کشاورزی است و شبانه روزی زمین را برای کاشت و برداشت آماده می کند، شبانه روز زحمت می‌کشد. زمین را آماده می‌کند. بذر جمع کرده و می‌کارد. شرایط رویش گیاهان را فراهم می‌کند. گاه با سختی فراوان برای یافتن آب چاه حفر می‌کند. کود می‌آورد. با شرایط جوی، چون طوفان، باران و برف دست و پنجه نرم می‌کند تا بتواند در نهایت محصولی از زمین بیرون آورده و در کنار استفاده خود و خانواده‌اش، راهی بازار برای استفاده مردم کند. کاری سخت و بسیار اندکی، که نیازمند صبر و حوصله است.

وی در موردسوال اینکه چطور شد به سراییدن شعر علاقه مند شده و روی آوردی؟ گفت: علاقه ای درونی و ناشناخته به شعر و قصه داشتم. بچه که بودم کتاب های گلستان، تهییج القافیه، زندگی نامه اهل بیت عصمت و طهارت و…را می خواندم و از همان  کودکی برای خود شعر می گفتم اما اطرافیان احساس می کردند که من فقط فن بیانم خوب و است زیاد حرف می زنم.

نوری اظهارکرد: در گذران زندگی روزمره به هر صحنه ها، مکان ها و شخصیت ها و مطالبی که در مورد آن خوانده بودم  و می دانستم و مشاهده می کردم، در وصف آنها شعر می گفتم.

وی افزود: تا کنون ۶ دفتر ۱۰۰برگ شعر سراییدم و در وصف اهل بیت، نماز، مکان های معروف روستا، انقلاب، امام راحل و … شعر گفتم.

شاعر روستای ایالو گفت: در سال های گذشته و جوانی مداح بوده و مقتل می خواندم و چنان علاقه ای به اهل بیت دارم که همه  زندگینامه اهل بیت را خوانده و بعد از انقلاب نوشتن شعر هایم را در برگه آغاز کردم.

نوری با بیان اینکه شاعر و نویسنده نمی تواند خارج از زندگی خود بسراید و یا بنویسد، اظهار کرد: بیشتر شعر هایم در مورد اهل بیت و مدح آنان است، سروده های من، زندگی ام است. نوشته هایم، تصویری از آنچه هستیم و بیان می کند. بنابراین آثارم نشات گرفته از محیطی است که در آن زندگی می کنم. زندگی ما بافت مذهبی دارد. اندیشه ما با اندیشه های اسلامی و خون ما از محبت و فکر اولیای خدا مخصوصا امام علی(ع) و فرزندانش آکنده است ما در مکتب سید الشهدا تربیت یافته ایم از کودکی پیراهن مشکی در ایام محرم برتن داریم لذا اکثر شعر هایم در مدح اهل بیت و شهدای کربلا است.

وی افزود:حتی سه جلد از نوشته هایم را به چاپ خانه سلاله نور فرستادم و آنها هم از سروده هایم استقبال کردند و حتی داوطلبانه به ویرایش شعرم پرداختن اما فعلا به خاطر هزینه های زیاد چاپ اقدام به انتشار و چاپ شعرهایم نکردم.

وی با خواندن گزیده هایی از شعرهایش عشق و علاقه خود را به اهل بیت نشان می دهد

زینبم من یاحسین گیدیم اسارت جامه سین

تاریخه ثبت ایلیم بو کربلا هنگامه سین

الوداع قارداش حسین دور باجیین سن سال یولا

عترت پیغمبرین باخ باقلیبلار قول قولا

نوری گفت: سروده هایم به دو زبان ترکی و فارسی است که اکثر آنها می توان گفت زبان مادریم همان ترکی است و دوست دارم شعرهایم چاپ شوند و در این راستا از مسئولین فرهنگی می خواهم حمایتم کنند.

 

95881

95882

95883 انتهای پیام/

 

  کد مطلب: 28184  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar