امروز  دوشنبه,۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
مردم دندی دارای ثروتمندترین معدن غرب آسیا محروم از درمانگاه /توپ احداث درمانگاه دندی هنوز دربین مسئولان پاس کاری می شود
۲۱ مهر ۱۳۹۴
. نظر . نظر
خبرنگار اوج بیداری این بار خبر و گزارش میدانی را از منطقه انگوران تهیه کرده و از نزدیک پای صحبت ها و گلایه های مردم ...

مردم شهر دندی در جوار بزرگترین و ثروتمند ترین معدن سرب و روی ایران و خاورمیانه هنوز از فقدان درمانگاه یا همان درمان بستر  در مذیقه و مشکلات درمانی به سر می برند و با گذشت چند سال از کلنگ زنی این درمانگاه هنوز توپ احداث آن بین متولیان ومسئولان پاس کاری می شود.

خبرنگار اوج بیداری این بار خبر و گزارش میدانی را از منطقه انگوران تهیه کرده و از نزدیک پای صحبت ها و گلایه های مردم شهر دندی نشسته است البته خالی از لطف نیست که این را هم بگوییم بعضی از مردم این شهر حتی با ما همکاری نکرده و دلیل آن را توجه نکردن مسئولان عنوان کردند و گفتند در مورد مشکلات دندی که اولویت همان درمان و بستری است هیچ توجهی از سوی مسئولان نشده است و ما برای چی وقت شما و خودمان را بگیریم.

یکی از شهروندان شهردندی که خود را محمد علی معرفی کرد در گفت و گو با خبرنگار اوج بیداری اظهارکرد:سالهاست بحث درمان بستر در این شهر مطرح هست و حتی مکان آن تعیین و کلنگ زنی شده است اما فعلا هیچ گونه اقداماتی در خصوص احداث و بهره برداری از آن صورت نگرفته است و اهالی این شهر با وجود معادن بسیار پر در آمد در این منطقه هنوز در خصوص بهره مندی از درمانگاه بی نسیب ماندند.

024791342

یکی دیگر از اهالی منطقه انگوران گفت: ما با وجود داشتن بزرگترین شرکت  سرب و روی خاورمیانه در منطقه خود هنوز محروم از بیشترین امکانات دولتی هستیم که نمونه آن نبود درمانگاه،متخصصان،امکانات بهداشتی و درمانی است .

وی اظهارکرد: اگر در این شهر برای مردم، معدنکاران و یا کارگران معدن و شرکت اتفاقی بیافتد باید مساحت بیش از ۹۵ کیلومتر را تا استان زنجان طی کند که خدا می داند با طی این مسافت طولانی بیمار جان سالم به در ببرد یا نه.

024791343

«حسین مرادی» که خود خاطره تلخی از نبود پزشک متخصص و درمانگاه داشت، اظهار کرد: مادر من بیمار بود و با درد سرطان از دنیا رفت و این مشکل درمانی پای همه اهالی این منطقه را گرفته است و از آن رنج می برند.

وی افزود: خود ما برای کار های درمانی مادرم باید این مسیر طولانی دندی به استان زنجان را طی می کردیم و هزینه هنگفتی را برایمان داشت که مجبور شدیم در زنجان منزلی خریداری کرده و دور از خانواده و منطقه زندگی خود پیگیر مسائل درمانی باشیم و مشکلات زیادی را در این مسیر تحمل کنیم .

مرادی اضافه کرد: ما در این منطقه به خاطر یک چاقو بریدن، پیدا کردن رگ، تشخیص نوع بیماری، تب کودک و مسائلی از این قبیل باید به استان مراجعه کنیم که با وجود درمانگاه برخی از این مشکلات جزئی که خود حیاتی است حل می شود.

 

024791344

جلال شیخ محمدی یک جوان اهل شهر دندی در ادامه این گفت و گو، خاطرنشان کرد: مشکلات درمانی این شهر ریشه ای بوده و جای تعجب است که با وجود معادن ثروتمند در منطقه انگوران که خیلی هم معروف است چرا باید چنین مشکلاتی هنوز دامن گیر مردم این منطقه باشد.

وی افزود: تلاش های زیادی برای رسیدگی و احداث درمانگاه از سوی مردم و شورای شهر شده است اما فعلا توپ احداث درمان بستر رو هوا می چرخد و تاوان بلاتکلیفی آن را مردم بی گناه می دهد.

شیخ محمدی گفت: بعضی از مطالبات مردمی و پروژه ها به خاطر نبود اعتبار و هزینه آن است، سئوال ما اینجاست پس این معدن سرب و روی که درآمد بیشتری هم دارد بجز آسیب های شیمیایی آن هیچ نفعی به مردم این منطقه نخواهد داشت، حالا بماند بیشترین کارگران و کارکنان شرکت و معدن غیر بومی هستند .

وی اضافه کرد: مسئولان از جمله ، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، صنعت و معدن، فرماندار، استاندار، بخشدار لطفا شرایط مردم را درک کنید و بعد از گذشت چندین سال احساس مسئولیت داشته و مشکل درمانی مردم را حل کنید.

024791345

امام جمعه دندی نیز گفت و گو با خبرنگار اوج بیداری اظهارکرد: «در مورد احداث درمانگاه دندی فقط می توانم بگویم که پاس کاری این موضوع و جوابگو نبودن مسئولان مربوطه متأسم».

«حجت الاسلام سید عمران حسینی نسب» گفت: درمانگاه درمان بستر دندی، پروژه ای است که اعتبار آن به مبلغ ۱۸ میلیارد ریال آماده است ولی هنوز از اقدامات مسئولان مربوطه خبری نیست.

78787

بخشدار شهر دندی در پیگیری احداث درمانگاه شهر دندی به خبرنگار ما،  گفت: درمانگاه شهر دندی در سال ۹۰ کلنگ زنی شده بود ولی هیچ گونه اقداماتی تا سال ۹۳ برای احداث آن صورت نگرفته بود که بعد از معرفی بنده به عنوان بخشدار پیگیر احداث آن شدم .

سیروس رستمی اظهار کرد: در سال ۹۳ با برگزاری جلساتی پیگیر احداث درمانگاه دندی شدیم و جلسات پی در پی با حضور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، دانشگاه علوم پزشکی استان و مسئولان مربوطه برگزار کردیم، نتیجه آن این شد که این مسئولان پیش استاندار زنجان رفتند و موضوع را مطرح و پیگیر شدند.

وی افزود: بعد از آن جلسه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی قرار شد به احداث این پروژه تخصیص یابد و آخرین تصمیمات گرفته شده آنها این شده است که دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به شرکت صنعت و معدن چهار پیمانکار معرفی کنند و این کار راهم کردند و بعد از آن طی نامه ای از طرف مدیر عامل تهیه و تولید مواد معدنی ایران تنظیم و ارسال شده که یک قرارداد چهارجانبه باید تنظیم شود تا پای این قرارداد را امضا کنند و کار احداث شروع شود .

بخشدار دندی خاطرنشان کرد: ۲۰ روز از ارسال این نامه گذشته است اما فعلا  خبری و اقداماتی صورت نگرفته است.

رستمی اضافه کرد: عملیات اجرایی مرکز درمان بستر شهر دندی یکی از نیازها و خواسته‌های چندین ساله مردم منطقه است و امیدوارم مسئولان ومتولیان مربوطه قبل از شروع فصل سرمای شدید تصمیمات خود را بگیرند.

وی با بیان اینکه بخش انگوران با دارا بودن ۸۸ آبادی و ۶۶ روستا و جمعیتی بالغ بر ۱۹هزار ۲۰۰ نفر و با بعد مسافت ۹۵ کیلومتر از مرکز استان، فاقد امکانات بهداشتی و درمانی مناسب است، تصریح کرد: در صورت احداث این مرکز، مشکلات بهداشتی و درمانی منطقه تا حدودی مرتفع خواهد شد.

024791349

خبرنگار اوج بیداری احداث درمانگاه درمان بستر دندی را از مسئول شبکه بهداشت شهرستان ماهنشان هم پیگیر شد که این مسئول در جریان جزییات و آخرین تصمیم ها نبود و اظهارکرد: دانشگاه فقط در حوزه تجهیز و نظارت و بهره برداری دخیل است و مابقی امور را باید شرکت تهیه و تولید مواد معدنی انجام دهد.

صیدی از آخرین تصمیم گیری ها برای انتخاب پیمانکار و آغاز مراحل اجرایی درمانگاه درمان بستر اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: ما در شهرستان تابع دستور استان هستیم.

انتهای پیام/

 

  کد مطلب: 20460  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar