امروز  دوشنبه,۲۸ اسفند ۱۳۹۶
لک لک ها هم در ماهنشان قلعه دارند/ لک لک ها در شهر قلعه ها نیز قلعه ای در تصرف خود دارند+تصاویر
۱۹ اسفند ۱۳۹۶
. نظر . نظر

قلعه لک لک ها در فاصله حدود یکصد کیلومتری زنجان- ماهنشان و در جوار روستای شکورچی (بین روستای قره بوطه – حصار) واقع شده است.

به گزارش شمیم ماهنشان، لانه های این پرندگان زیبا روی تیغه ای از عوارض طبیعی زمین که به صورت دیواره ای عظیم و مرتفع تشکیل شده برپا شده است.

به نظر می رسد علت برپایی لانه ها توسط این لک لک ها در این منطقه، وجود هوای مناسب – کشتزارهای برنج – رودخانه قزل اوزن و وجود انواع آبزیان در این منطقه می باشد.

وجود کوههای رنگی ماهنشان- رودخانه قزل اوزن و قلعه لک لک ها در این منطقه فرصتی مناسب در جذب گردشگر و توسعه اکوتوریسم به وجود آورده است.

قلعه لک لک ها ، نامش بسیار عجیب است و انسان را به یاد شکل ظاهری خاص لک لک ها می اندازد و حس می کند باید قلعه ای بزرگ باشد که لک لک های زیبا در آن فرمانروایی می کنند.

برای بازدید از این قلعه باید از شهر خود به زنجان و به سمت جاده تبریز -ماهنشان برویم. حدود صد کیلومتر که از #زنجان- ماهنشان  گذر کردیم در نزدیکی روستایی به نام شکورچی ، متوقف می شویم. به نظر اینجا محل قلمرو لک لک هاست؛ اما خبری از قلعه و برج و بارویی نیست. جلوتر که می رویم دیواره های عظیم و مرتفعی را می بینیم که بر روی آن ها چیزی شبیه لانه کبوتر دیده می شود و می گویند اینجاست قلعه لک لک ها. خوب که نگاه می کنید پرندگانی با منقار جالب و خوشرنگ را می بینیم که این منطقه وسیع را برای زندگی انتخاب کرده اند، در میان بافت قهوه ای و قرمز رنگ دیواره ها و هوای آفتابی حاکم بر منطقه رنگ سفید بال های لک لک ها بسیار تماشایی است.

این پرندگان سفید و با ظاهری زیبا اینجا را به خاطر مردمان مهربانش و بوی کشتزارهای برنج و وجود رودخانه قزل اوزن، محلی امن برای سکونت خود یافته اند و برفراز دیواره ها لانه هایی زیبا را با کمک هم برپا ساخته اند. با اینکه از آن قلعه ای که در ذهن داشتم خبری نبود اما دیدن لک لک ها در این منطقه بسیار جذاب و شگفت انگیز بود.

قلعه لک لک ها در نزدیکی زنجان لک لک ها بر روی تیغه ای از عوارض طبیعی زمین که به صورت دیواره ای عظیم و مرتفع تشکیل شده و لانه های خود را برپا کرده اند. لک لک ها لانه های خود را در این منطقه به علت وجود هوای مناسب – کشتزارهای برنج – رودخانه قزل اوزن و وجود انواع آبزیان برپا کرده اند. به دلیل رابطه خوب اهالی منطقه با این پرندگان، لک لک ها بیش از هفت دهه در این منطقه ماندگار شدند.

لک لک ها پرندگان با پاهای دراز ، سرهای بدون پر و منقار برجسته که در کنار آب های شیرین یا شور و باتلاق ها سکونت دارند. لک لک ها از طریق منقارشان ماهی های کپور در رودخانه ها را شکار می کند و اغلب برای ماهیگیری خود رودخانه‌های متروکه‌ای را ترجیح می‌دهند که به وسیله‌ی جزر و مد یا افت سطح آب شیرین ایجادشده‌اند، چون می دانند که ماهی‌ها در این نقاط جمع می شوند. لک لکی هایی که در قلعه ی للک لک زنجان زندگی می کنن ، از گونه لک‌لک خاوری هستند که نام علمی آن Ciconia boyciana است. زندگی دسته جمعی این گونه از پرندگان بسیار تماشایی و جالب است. دسترسی به قلعه لک لک ها آدرس: ایران. زنجان. قلعه لک لک ها در صد کیلومتری زنجان- ماهنشان و در نزدیکی روستای شکورچی (بین روستای قره بوطه – حصار) می باشد. بهترین راه دسترسی از جاده زنجان به تبریز می باشد.

انتهای پیام/

  کد مطلب: 35708  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar