امروز  شنبه,۲۸ بهمن ۱۳۹۶
روستای “گونای” در سایه محرومیت‌ها/ شهرستان ماهنشان و روستاهایی که از کم‌آبی و مشکلات می‌نالند+تصاویر
۱۲ مهر ۱۳۹۶
. نظر . نظر

برخی از روستاهای ماهنشان از جمله روستای گونای که از نامش روشنایی و نور برداشت می‌شود اما در داخل روستا خبری از آن نور امیدی که روستاییان را در روستا نگه داشته و مانع از مهاجرت آنها شود، نیست.

 به گزارش شمیم ماهنشان،روستای گونای از توابع بخش مرکزی ماهنشان با ۲۸ خانوار و ۲۵۹ نفر جمعیت در فاصله ۲۸ کیلومتری ماهنشان واقع شده است که از مشکلات عدیده‌ای در رنج و مشقت هستند.

۲۴میلیون نفر از جمعیت کشور در روستاها سکونت دارند که در شرایط بسیار دشوار گذران زندگی کرده و بسیاری از آنها در حال مهاجرت به شهر ها هستند، اگر برخی از مشکلات روستاها از جمله آب، گاز، راه ، آنتن دهی تلفن، تلویزیون و اینترنت، کار برای جوانان، بازار فروش خوب محصولات کشاورزی، بهداشت و درمان و … در روستاها بر طرف شود، جوانان و مردم این روستاها،  هرگز مکان دیگری را برای سکونت انتخاب نمی‌کنند، چرا که از گفته‌های روستانشینان شنیده می‌شود علت اصلی مهاجرتها عدم امکانات کافی و مشکلات عدیده‌ در روستاها هستند.

مردم روستای گونای از پایگاه خبری شمیم ماهنشان خواستار انعکاس مشکلات خود بوده تا مسئولین با دیدن این معضلات به فکر حل آن باشند و در راستای خدمات دهی اقداماتی انجام دهند.

عمده مشکل روستای گونای آب شرب بوده و اهالی به علت قطعی‌های مکرر و افت آب شرب در گذران زندگی با مشکلاتی روبرو هستند.

بجز مشکلات آب در این روستا، آنتن دهی ضعیف موبایل و تلویزیون نیز از دیگر مشکلات است که جوانان این روستا خواهان رفع معضلهای این چنینی هستند تا بتوانند با استفاده از تکنولوژی‌های امروزه در روستاها زندگی کنند و با مهاجرت به شهرهای بزرگ که مشکلات عدیده دیگر گریبانگیر جوانان و جامعه خواهد شد، نباشد.

ناوگانهای حمل و نقل هم در اکثریت روستاها مشکل بوده و مردم برای رفت و آمد به مرکز شهر با وسیله‌های نقلیه شخصی در رفت و آمد هستند و وسیله نقلیه عمومی در هیچ یک از روستاها وجود ندارد.

از امکانات ورزشی هم هیچ چیزی به چشم نخورد و جوانان هم باز در این مورد اعتراضاتی داشتند و با برشمردن مشکلات و کمبود امکانات قضاوت را برعهده شنونده‌ها و مسئولین گذاشتند که آیا با چنین مشکلاتی خود مسئولین حاضر به زندگی چنین مناطقی می‌شوند؟!.

از دیگر مشکلات این مردم عدم نانوایی بود که مردم این روستا در گفت و گو با خبرنگار شمیم ماهنشان اظهارداشتند: حداقل دولت آرد سهمیه‌ای هم  نمی‌دهد تا زنان مثل روزهای قدیم در تنور های محلی نان بپزند و ما همیشه باید منتظر شویم کسی با وسیله نقلیه شخصی از شهر برایمان نان بیاورد و در روستا بفروشد و اگر احیانا نان تمام شود و مهمانی برایمان بیاید ما شرمنده شده و تا روز دیگر منتظر می مانیم و یا  خودمان باید به شهر رفته و نانمان را از مرکز شهر تهیه کنیم.

مشکلات دیگر برخی از کوچه پس کوچه‌های اهالی این روستا این بود که طرح هادی فقط در مرکز روستا انجام شده و کوچه و خیابانهای که به مرکز روستا منتهی نمی‌شوند همچنان منتظر اجرای طرح هادی هستند.

یکی دیگر از اهالی روستای گونای می‌گوید: اهالی برخی از کوچه‌ها از جمله کوچه ما  عقب نشینی‌های خود را انجام دادند اما چرا و به چه علت طرح هادی در این کوچه ها انجام نشده و اهالی واقعا در روزهای بارندگی و حمل و نقل وسایل به منازل در سختی هستند و گاها این شیبها توان پیرمردها و پیرزنها را می‌گیرد.

اما مهمترین مشکلی که اهالی با آن دست و پنجه نرم می کنند این بود که بعد از نصب کنتور آب در منازل که طی سه سال گذشته انجام شده آب شرب به برخی از قسمت های این روستا نمی‌رسد و همیشه با قطعی آب مواجه می‌شوند، بانوان این روستا حتی در شست‌وشوی ظروف نیز لباسها اهالی خانه نیز دچار مشکل هستند و برای شستن فرشهای زیرپایشان نیز مجبورند راه طولانی را برای رسیدن به چشمه‌ای طی کنند.

مدیر امور آبفار روستایی شهرستان ماهنشان در مورد مشکلات این روستا به شمیم ماهنشان گفت:  به علت افت فشار آب در شبکه توزیع روستای گونای مقدار ۳۰۰متر از لوله‌های خط انتقال و ۱۵۰متر از لوله‌های شبکه توزیع روستای مذکور با کمک شورا و اهالی محترم روستا اصلاح و بازسازی شد و مشکل افت فشار آب شبکه در این روستا تا حدود زیادی مرتفع شده است.

لطفی افزود: مقرر شده با هماهنگی شورا و دهیار روستا و امور آبفار در جهت شناسایی انشعابات آب پر مصرف و غیر مجاز نیز اقداماتی در هفته آینده انجام پذیرد تا توزیع آب شرب روستا با نظارت کامل آبفار، شورا و دهیار روستا ساماندهی شده و  مدیریت شود.

967122

photo_2017-10-04_12-32-34

967121

 

967123

967124

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  کد مطلب: 33717  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar