امروز  دوشنبه,۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
عدم صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در ماهنشان/صنایع تبدیلی و فرآوری، موتور محرکه‌ی توسعه‌ی پایدار بخش کشاورزی است
۲۵ تیر ۱۳۹۶
. نظر . نظر

کشاورزی به لحاظ تولید و اشتغال یکی از مهمترین بخش های اقتصادی کشور و به تبع آن شهرستان ماهنشان است که نبود برخی زیرساخت ها از قبیل سردخانه، صنایع تبدیلی و تکمیلی برای افزایش ارزش افزوده این صنعت مهمترین حلقه مفقوده در توسعه این بخش به شمار می رود.

 

به گزارش شمیم ماهنشان، توجه به ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی یکی از شاخصه های مهم در ارتقاء ارزش افزوده و رونق اقتصادی در بخش کشاورزی است.

با توجه به نوع مرغوبیت میوه ها و محصولات کشاورزی این شهرستان و همچنین شیلات که در کشور هم شناخته شده و نیز ماهنشان به عنوان قطب پرورش ماهی استان هم محسوب می شود، یکی از عوامل اصلی که در صادرات نقش به سزایی دارد پس از تولید و فرآوری محصولات کشاورزی، باغی و شیلات است که در این شهرستان  مفغول مانده است.

شهرستان ماهنشان با توجه به پتانسیل‌‌های موجود و مناطق بسیار مستعد جهت تولید انواع محصولات زراعی و باغی، پرورش ماهی همواره از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار بوده است. در این میان وجود ضایعات بسیار بالا در این محصولات به علت مناسب نبودن حمل و نقل و برداشت سنتی، باعث عدم بهره‌برداری کافی از سود ناشی از این محصولات شده است.

در همین راستا و با توجه به این‌که اشتغال یکی از معضلات بسیار بزرگ کشور است؛ تلاش در جهت ایجاد صنایع تبدیلی علاوه بر این‌که یکی از سودمندترین ارتباطات بین دو بخش صنعت و کشاورزی محسوب می‌شود؛ میزان بیکاری‌های دایمی و فصلی را نیز در مناطق روستایی می‌کاهد.

اشتغالزایی، جلوگیری از مهاجرت روستائیان، توسعه مناطق روستایی و در نتیجه ایجاد رضایتمندی در بین جوامع از جمله مزایای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در روستاها است.

با توجه به اینکه سالانه انواع محصولات باغی نظیر شلیل، هلو، زردآلو، آلو و سایر در باغات این شهرستان تولید می‌شود به نظر می‌رسد ایجاد صنایع متوسط و بزرگ در کنار توسعه و حمایت از صنایع کوچک خانگی نظیر دستگاه‌های خشک کن خانگی اقدامی موثر در راستای توسعه و رونق اقتصادی باشد.

اگر خواهان کاهش ضایعات در این بخش هستیم ضروری است تا بحث فرآوری محصولات کشاورزی را با جدیت پیگیری کنیم، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی دارای توجیه اقتصادی، فنی و مالی در ماهنشان با رویکرد صادرات و مشارکت هرچه بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی از جمله محورهای مهم مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان و مسئولان ذیربط است.

صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به دلایل گوناگون از جمله امنیت غذایی، تامین نیازهای عمده‌ی معیشتی جامعه، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، اشتغال‌زایی، افزایش صادرات غیرنفتی و افزایش ارزش افزوده، موتور محرکه‌ی توسعه‌ی پایدار بخش کشاورزی محسوب می‌شوند.

با توجه با اینکه  کشاورزی اساس فعالیت‌های اقتصادی مردم شهرستان ماهنشان را تشکیل می‌دهد. استراتژی ایجاد و توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی با توجه به ارتباط مستمر با بخش کشاورزی و دارا بودن امکانات و قابلیت‌های موجود در روستاها، به عنوان فعالیت اصلی روستاییان، نقش موثری در توسعه روستایی و نیز صنعتی منطقه می تواند ایجاد کند.

گفتنی است مسئولین مربوطه  شهرستان ماهنشان در سالهای گذشته خبر ایجاد صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی را در این شهرستان داده ولی تا به امروز خبری از ایجاد آن نشده است و  محصولات کشاوزی که دست کشاورزان زحمت کش می ماند و خراب می شود جای تاسف برای کسانیکه می توانند پیگیری یا زمینه سرمایه گذاری در این بخش را تسهیل کنند، است.

صنایع فرآوری، صنایعی هستند که علاوه‌بر ایجاد اشتغال بالا هزینه سرمایه‌گذاری پایینی را نسبت به سایر صنایع دارد و با ایجاد ایمن واحدها در بخش‌هایی که مزیت نسبی تولید برای محصول و یا کالایی وجود دارد سبب پایداری تولیدات در این مناطق و ایجاد اشتغال پایدار و شناخته شدن محصولات با عنوان برند خاصی می‌شود که سبب اطمینان خاطر برای مصرف‌کننده در طولانی‌مدت می‌شود ولی باید توجه داشت که این صنایع باید بر اساس مزیت نسبی و سفارش مشتری و بروزرسانی تکنولوژی توسعه یابد که توجه به این مسئله می‌تواند پایدار و مستمر باشد. این صنعت، صنعتی است که با توان بالای اشتغالی که دارد می‌تواند در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال گام بردارد.

گفتنی است : از مجموع ۲۷۸۶۰۰ هکتار وسعت شهرستان۸۰٫۶۶۳ هزار هکتار دارای قابلیت کشاورزی آبی و دیم بوده ؛ که از جمع اراضی قابل کشت نیز حدود ۵۳۴۹۵ هکتار زیر کشت محصولات زراعی (حدود ۳۸۰۰۰ هکتار کشت دیم) و ۴۳۲۹ هکتار محصولات باغی می باشد.

964254

96425

964251

964253

انتهای پیام/

  کد مطلب: 32115  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar