امروز  دوشنبه,۲۸ اسفند ۱۳۹۶
حضرت زینب (س) الگوی بی نظیر مدیریت بحران در خانواده
۲۰ آبان ۱۳۹۲
. نظر . نظر
به گزارش اوج بیداری به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا، حجت الاسلام مهدی مولوی دوست، مدیر داخلی حوزه علمیه امام القائم(عج) در گفت و ...

حجت الاسلام مهدی مولوی دوست گفت: واقعه بی نظیر عاشورا در تاریخ اسلام؛ مکتبی را رقم زد که در آن مدرسی چون حضرت زینب (س) در تمامی اعصار برای بانوان جامعه اسلامی اسوه ای حسنه در ولایت پذیری، ایمان، شجاعت، ایثار ، قدرت هدایت گری و تحکیم بنیان خانواده است.

به گزارش اوج بیداری به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا، حجت الاسلام مهدی مولوی دوست، مدیر داخلی حوزه علمیه امام القائم(عج) در گفت و گو با طنین یاس با اشاره به اینکه عنایت و تأسی از سبک زندگی کاروانیان عاشورا، کوتاه راه رسیدن به سبک زندگی اسلامی است، اظهار داشت: واقعه بی نظیر عاشورا در تاریخ اسلام مکتبی را رقم زد که مدرسانی چون حضرت زینب سلام الله در آن برای بانوان اسوه ای حسنه در ولایت پذیری، ایمان، شجاعت، ایثار و قدرت هدایت گری و تحکیم بنیان خانواده است.
زینب (س) مدیر بحران خیمه ها در عاشورا

وی با تأکید بر نقش تأثیر گذار حضرت زینب (س)در روزهای قبل از عاشورا و بعد از آن – دوران اسارت – گفت: تأثیر این بانوی بزرگ اسلام در برانگیختن شور دفاع از حریم اهل بیت(ع) قبل از دهم محرم و توانمندی ایشان در ایجاد آرامش و مدیریت بحران خیمه بانوان در سخت ترین شرایط  جنگ و در بحبوحه از دست دادن همسران و فرزندانشان بگونه ای است که می توان گفت: زینب (س) در تابلوی زنان عاشورایی، رنگ سرخ شهادت طلبی را در کنار سپید ایمان و صبر تجلی بخشید. از این رو فرمود: ما رایت الا جمیلا.

زینب (س) مدافع جان ولایت، حافظ حریم رسالت

این کارشناس مسائل مذهبی در ادامه به سختی های رسالت گونه حضرت زینب (س) بعد از واقعه عاشورا اشاره کرد و گفت:  عقیله بنی هاشم (ع) در دوران سخت اسارت علاوه بر سرپرستی کاروان در نقش مدافع حرم امام حسین (ع) و حمایت و دفاع از جان ولایت – امام سجاد (ع) –  ایثاری تاریخی داشت و این از اعجاب و عظمت واقعه عاشورا است که قهرمانان آن الگوهایی فرا زمانی برای تمامی اعصار هستند.

 

حجت الاسلام مولوی دوست در تعمیم دادن مؤلفه های زندگی عاشورایی به سبک زندگی جامعه اسلامی کنونی گفت: ولایتمداری در دوران امام غایب (عج) با تکیه بر اصل ولایت فقیه مسیری است که با حرکت آگاهانه و با بصیرت در آن می توان به تعالی رسید.

 

وی با استناد بر حدیثی از امام حسین (ع) که می فرمایند: «اى مردم! خداوند بندگان را آفرید تا او را بشناسند، آن‏گاه که او را شناختند، پرستش کنند و آن‏گاه که او را پرستیدند، از پرستش غیر او بی نیاز شوند» اصل ولایت مداری را در ولایت پذیری از خدا، اطاعت و عبادت آگاهانه او،  معرفت پیامبر زمان و سپس ائمه اطهار و جانشین امام (ع) و سیر در قرآن برشمرد.

 

این کارشناس مذهبی حضرت زینب (س) را نمونه کامل یک زن ولایتمدار نامید و افزود: زنان جامعه اسلامی برای اینکه بتوانند به خوبی از نقش هدایتگری در تربیت فرزندان و  نقش حمایت از خانواده در شرایط بحرانی برآیند، باید از  حضرت زینب (س) الگو برداری کنند.

عابده، عالمه و زاهده ای که یتیم نواز بود

مدیر داخلی حوزه علمیه امام القائم (عج) تربیت و اصالت خانوادگی خاندان رسالت،  ایمان قوی،  اوج معرفت به امام زمان، عابده، عالمه ، زاهده ( پرهیز از هوی و هوس دنیوی ) را مهم ترین شاخصه های حضرت زینب (س) دانست که باعث شد، زنان و کودکان کاروان حسینی (ع) ایشان را به عنوان سرپرست بصیر و مورد اعتماد بپذیرند.

 

وی در ادامه با یادآوری نقش زنان در دوران مبارزات انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس گفت: زنان جامعه اسلامی ما در طول تاریخ انقلاب اسلامی با اصل خدامحوری، ایمان قوی، ولایت پذیری از امام خمینی (ره) و بصیرتی که از زهد آنها سرچشمه گرفته بود، توانستند زینب وار وارد قیام انقلاب اسلامی که منبعث شده از قیام امام حسین (ع) بود، شوند و در  هشت سال دفاع مقدس، حاصل توجه خود به الگوهای اسلامی را در کارنامه ای درخشان ثبت کنند.

انتقال اصالت انقلاب بر دوش رهروان زینب کربلا

این کارشناس مذهبی صبر مادران شهدا، توانمندی زنان شهدا در حفظ بنیان و حریم خانواده، حضور عفیفانه و محجبه بانوان ایران اسلامی در اجتماع، مهربانی با ایتام را از مؤلفه های بانوی مسلمان ایرانی دانست که برگرفته از الگوی بی نظیری چون حضرت زینب (س) است.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد؛  اگر روایت گری و حماسه آفرینی حضرت زینب (س) بعد از واقعه عاشورا نبود، اصل واقعه ، علل و اهداف عاشورا به ما انتقال پیدا نمی کرد .  همچنین اگر زنان ایران اسلامی بخصوص مادران و همسران و فرزندان شهدا زینب وار وارد عمل نشوند؛  اصل و اهداف انقلاب اسلامی به نسل های بعد انتقال پیدا نمی کند.

  کد مطلب: 1314  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar