امروز  دوشنبه,۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
تشریح حکومت آل سعود و اقدامات خصمانه عربستان به سایر کشورهایی اسلامی/اقدامات عربستان در منطقه در جهت تامین منافع آمریکا ورژیم صهیونیستی است
۱۸ آذر ۱۳۹۶
. نظر . نظر

کارشناس علوم سیاسی اقدامات خصمانهحکومت آل سعود و عربستان به سایر کشورهای اسلامی را تشریح کرد.

 

حجت الاسلام  علی پناهی در گفت و گو با خبرنگار شمیم ماهنشان، اظهارداشت با بیان اینکه عربستان سعودی از دیرباز روابط دیرینه ای را با آمریکا در زمینه های اقتصادی سیاسی و نظامی دارد، اظهارداشت:  آمریکا یکی از مشتریان اصلی نفت عربستان است آل سعود نیز یکی از مشتریان بزرگ تسلیحات آمریکا است .توافقی در ۱۹۴۵میان عبدالعریز پادشاه وقت عربستان و روز دولت رئیس جمهور وقت آمریکا منعقد شد که دو کشور رسما”با طرح ((نفت در برابر امینت)) توافق نامه ای رسمی به امضا رساندند .

وی افزود: بعد دیگری در رابط آمریکا و عربستان سعودی مخالفت هر دو کشور باکمونیزم بود. بعد از جنگ جهانی دوم کمونیزم و نظام سرمایه داری دو تفکر متضاد در رویارویی باهم قرار گرفتند. چنانچه در رهبری کمونیزم شوروی سابق و در رهبری نظام سرمایه داری آمریکا قرار داشت عربستان سعودی نیز کشوری بود که دلیل ساختار مذهبی مخالف نظام کمونیزم بود بنابراین عربستان سعودی خود را متحد آمریکا قرار داد. ازدیرباز عربستان با اقدامات مداخله جویانه نظامی و سرویس های اطلاعاتی به عنوان یک کشور تنش زا در میان کشورهای منطقه بوده است سعودی ها به صورت آشکار و پنهان به بحران سازی در منطقه مبادرت می کنند به گونه ای که در حال حاضر می توان ریاض را ((بحران سازترین))بازیگر در خاورمیانه نامید .

کارشناس علوم سیاسی گفت: اقدامات عربستان در منطقه در جهت تامین منافع آمریکا ورژیم صهیونیستی است،  اقدامات این کشور باعث شده خاورمیانه به مرکز ثقل بحران های متعدد امنیتی- سیاسی تبدیل شود که عربستان همچنان عنصری بحران ساز ایفای نقش می کند. خاندان بی لیاقت آل سعودی که از سال ۱۹۲۰تا۱۹۵۰تحت مستعمره انگلیس و از دهه ۱۹۶۰تا به امروز تحت فرمان و نفوذ آمریکاست. این رژیم از یک سو به کشتار ملت یمن و بحرین کمک می کنند و از سوی دیگر حامی گروه هایی تروریستی در کشور های مختلف از جمله عراق و سوریه است .

حجت الاسلام پناهی اظهار داشت: عربستان سعودی همواره محوریت اصلی سازماندهی نیرو هایی را عهده دار بوده است که علیه دولت هایی ایران، سوریه، عراق حزب الله در لبنان و شیعیان منطقه ایفای نقش می کنند .سال گذشته رابرت فیسک روزنامه نگار مشهور انگلیسی با سند و مدرک اثبات کرد بود آل سعود در یک مرحله ۳۰۰ میلیون دلار به داعش کمک مالی در جهت نابود کردن سوریه داده است .اعزام نیروهای نظامی عربستان و امارات به بحرین برای سرکوب نهضت ((جنبش اسلامی به رهبری  شیخ عیسی قاسم)) یکی دیگر از اقدامات ناقض حقوق بشر بود . و با این عمل قیام مردم انقلابی بحرین بر علیه حاکم ظالم به خاک و خون کشیده شد و مدعیان حقوق بشر ساکت بودند.

وی افزود: تجاوز عربستان به یمن همزمان با روی کار آمدن پادشاه جدید در عربستان آغازی بر افسار گسیختگی حکومت این کشور بود که بر خلاف دوران قبل که متانت ظاهرسازی نمادین مانع آشکار شدن سیاست انزوای این کشور در مقابل قدرت های جهانی  و رژیم صهیونیستی شده بود. لذا پرورش گروه های تکفیری تجاوز نظامی ایستادگی در مقابل جنبش مردمی و مخالفت با کشور های همسایه و مسلمان بخشی از شکست های عربستان در منطقه است.

کارشناس علوم سیاسی گفت: کمک های نقدی و مهمات نظامی عربستان به عراق در جنگ ایران و عراق دست کم بالغ بر ۳۰۰میلیارد دلار برآورد شده است . از دیگر کمک های این کشور می توان به در اختیار گذاشتن تعداد از بنادر و فرودگاه های خود برای ترابری محموله های نظامی مورد نیاز ارتش عراق و همچنین استقرار هواپیما های آواکس آمریکا در خاک خود برای جاسوسی از خطوط مقدم جبهه ایران اشاره کرد.

حجت الاسلام پناهی اظهار داشت: سعودی ها اذعان دارند ایران پس از سقوط صدام حسین به مهم ترین بازیگر در امور عراق تبدیل شده است این انتقادها در یک سال اخیر و به ویژه پس از نقش آفرینی ایران در جنگ علیه داعش افزایش یافته است . آنها ادعا می کنند ایران با حمایت از تشکیل بسیج مردمی در عراق به نام حشد الشعبی در پی تحکیم موقیت شیعیان در عراق است.نقش عربستان در کشتار شیعیان و جلوگیری ار فعالیت جنبش اسلامی نیجریه بسیار پررنگ است.

وی افزود: با انتخاب محمد بوهاری در انتخابات سال۲۰۱۵نفوذ عربستان در دولت نیز بیشتر شد و سعی کردند با دادن برخی امتیازات و تشریفات صوری او را سمت خود بکشانند . رئیس جمهور نیجریه نیز روابط نزدیکی با گروه هایی وهابی و سلفی دارد. کشتار شیعیان نیجریه و داستان و ماجرای تلخ و ائتلاف وهابی صهیونیستی امتداد سیاست سرکوب تاریخی شیعیان و بازداشت شیخ و رهبر شیعیان نیجریه شیخ ابراهیم زکزاکی که هنوز هم از رهبر شیعیان نیجریه خبری نیست و کشته شدن چند هزار نفر از شیعیان و حمایت صهیونیست و عربستان از ارتش نیجریه نوعی دیگر از جنایات عربستان علیه مسلمانان است.

کارشناس علوم سیاسی گفت: قطع رابطه عربستان با قطر یکی ازمناقشات عربستان در منطقه می باشد . انها بااین ادعا که شیخ ابراهیم امیر قطر در سخنمان خود از نقش منطقه ای ایران تجلیل کرده و ایران را قدرتی بزرگ ضامن ثبات در منطقه خوانده و حماس را نماینده فلسطینیان خوانده است همچنین حمایت قطر از اخوان المسلمین ادعای نقشه کودتاتی قطر درکویت باعث شد تاچهار کشور عربستان، امارات ،مصر ،بحرین و قطر را تحریم کنند و روابط خود را با این کشور قطع کنند.

حجت الاسلام پناهی اظهار داشت: روابط ایران و عربستان به دلیل خصومت های ال سعود با شیعیان از قدیم مورد مناقشه بوده است که از مصادیق ان می توان به موارد ذیل اشاره کرد .

۱-تغییر نام خلیج فارس به خلیج عرب با توطئه و دسیسه انگلیس در سال ۱۹۰۰ میلادی که ابتدای توسط مطبوعات و رسانه هایی غربی تبلغ شد ودراوایل دهه۱۹۷۰ به اوج خود رسید. این درحالی است که امروز این توطئه عملی و علنی ترشده و بسیاری از این کشور ها از جمله عربستان سعودی از واژه جعلی خلیج عربی به جای نام تاریخی خلیج فارس استفاده می کنند.

۲-جداسازی بحرین شیعه نشین از ایران اقداماتی که عربستان سعودی با میدان داری انگلستان انجام داد در نهایت بستری را فراهم ساخت که به جدایی بحرین از ایران منجرشد . برای نمونه عربستان سعودی طرح تاسیس اتحادیه ای از اعراب با مشارکت بحرین را مطرح ساخت و در سال۱۳۴۷ه.ش پادشاه عربستان از امیر بحرین به عنوان رئیس یک کشور استقبال کرد.

۳-مسئله جزایر سه گانه تنب بزرگ ، تنب کوچک و ابوموسی که حاکمیت ایران بر این جزایر رامورد مناقشه قرار داده  و از ادعای واهی حاکمیت امارات بر این جزایر حمایت نموده اند.

۴-با پیروزی انقلاب اسلامی و با شعار برقراری حکومت جهانی اسلامی و حمایت از مستضعفین و نفی سلطه پذیری، عربستان به همراه هم پیمانان خود را سعی و ساقط کردن این انقلاب داشت که به انحاء مختلف از جمله تبلیغ افکار سلفی در مناطق مرزی تشکیل و ایجاد گروهای ترویستی ،حمایت از اقدامات ضد ایرانی من جمله حمله نظامی امریکا در طبس تحریم هایی بین الملی علیه ایران محکوم کردن ایران به حمایت از گروه های تروریستی طرح ضد ایرانی فریز نفتی از جمله اقدامات این کشور در به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی ایران است.

۵-حمایت مالی و اطلاعاتی عربستان از صدام حسین که روزانه ۳۵۰هزار بشکه نفت عاید صدام برای حمایت از جنگ علیه ایران بوده است.

۶-حمله تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت که توسط دو بمب گذاری انتحاری در مقابل سفارت ایران در بیروت انجام گرفت و براثر ان ۲۳ نفر از جمله رایزن فرهنگی ایران (ابراهیم انصاری) کشته شدند که باعث کدورتی در روابط ایران و لبنان شد.

۷-مسئله ورود ونفوذ ایران و انقلاب ایران در کشور های منطقه یکی از نگرانی های جدی عربستان سعودی بوده ودر رابطه با عراق ،سوریه ولبنان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . آنان با نگرانی از گسترش و تقویت شیعیان در منطقه با طرح مسئله هلال شیعی بهانه ای برای مداخله هرچه بیشتر در کشورهایی به وجود آوردند .

۸- درخواست عربستان سعودی از امریکا برای حمله به ایران که ملک عبدالله در سال ۲۰۰۸میلادی  از امریکا درخواست حمله به ایران را کرده است .

۹-مخالفت با برنامه هسته ایران و ترس از برهم خوردن توان قدرت در منطقه که علاوه بر موضع گیری هایی سیاسی ،بر مبنای اطلاعاتی که از طریق اسناد محرمانه نتشر شده عربستان سعودی طرح مشترکی را با رژیم صهیونیستی برای حمله به سایت های هسته ای ایران در دست بررسی داشته اند .

۱۰-لابی گری و پرداخت رشوه برای محکومیت ایران در زمینه حقوق بشر من جمله پرداخت یک میلیون دلار به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور وضع حقوق بشر احمد شهید که موضع هایی تند و گزاشهای خلاف واقع در قبال ایران داشته باشد.

۱۱-کشتار حجاج درسال ۱۳۲۲و۱۳۶۶، اهانت پلیس عربستان به دو نوجوان ایرانی و فاجعه منا در سال۱۳۹۴با ۷۴۰۰ شهید جانباختگان  که از اذهان ایرانیان پاک نخواهدشد .

وی افزود: باتوجه به اینکه عربستان در مسائل مختلف منطقه ای از جمله جنگ سوریه جنگ یمن رقابت های منطقه ای با ایران و اخیرا در بحرین قطر شکست خورده و یا با چالش های زیادی روبرو شده است، برای اعاده حیثیت از دست رفته و اطمینان دادن به متحدین خود روی به فرافکنی و موضع گیری های تند و حماسی کرده است شاهزاده ای جوان و بی تجربه سعودی محمد بن سلمان که با توطئه داخلی مسند ویعدی را گرفته تلاش دارد تا با استفاده از ذخایر عظیم ارزی که هر روز به افول می رود سیاست هایی خصمانه خود علیه ایران را دنبال کرده و  با ایجاد تنش هایی قومیتی و سرزمینی و دامن زدن به تفکرات نژادی و مذهبی منطقه را به سمت ناامنی سوق دهند /.

انتهای پیام/

 

 

 

 

  کد مطلب: 34557  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar