امروز  دوشنبه,۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
بیان امر به معروف یا نهی از منکر باید مثل آینه مخفیانه و در خلوت باشد/ ترویج منکرات با ترک واجبات
۳۰ آذر ۱۳۹۴
. نظر . نظر
به گزارش شمیم ماهنشان «حجت الاسلام سید عمران حسینی نسب» در کارگاه آموزشی امر به معروف و نهی از منکر اظهارکرد: حفظ احترام شخصیت افراد، ...

امام جمعه دندی گفت: بیان امر به معروف یا نهی از منکر باید مثل آینه مخفیانه و در خلوت باشد و انتقاد از یک نفر در میان جمع، معمولا به ایجاد حس حقارت و دست کم‌ حس شرمندگی در فردی منجر می‌شود که از او انتقاد می‌کنید.
به گزارش شمیم ماهنشان «حجت الاسلام سید عمران حسینی نسب» در کارگاه آموزشی امر به معروف و نهی از منکر اظهارکرد: حفظ احترام شخصیت افراد، برخورد مودبانه، بیان محاسن و خوبی های شخص، تذکر در خلوت از جمله روشهای امر به معروف و نهی از منکر است.
وی با اشاره به آیات و روایات به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر و آثار ترک این فریضه پرداخت و افزود: ترک این فریضه باعث ترویج منکرات در جامعه می شود و فساد و منکرات فراگیر می شود و در این صورت عذاب الهی همه را می گیرد.
امام جمعه دندی بخش اصلی بحث را به روش و چگونگی امر به معروف و نهی از منکر اختصاص داد و به چند نمونه از روشهای این دو فریضه پرداخت.
حجت الاسلام حسینی نسب اولین روش را روش غیرمستقیم عنوان کرد و گفت :روش غیرمستقیم آن است که عامل باید خود عامل به آن چه معتقد است باشد، چنان چه در حدیث آمده است: کُونُوا دُعَاه النَّاسَ بِغَیرِ اَلسِنَتِکُم، مردم را به غیر زبانتان به سوی حق دعوت کنید.
وی روش دوم را حفظ احترام شخصیت افراد دانست واظهارکرد: آمر و ناهی باید ابتدا به شخصیت افراد احترام گذارد و هیچ وقت به خاطر یک گناه یا یک عیب شخصیت فرد را تخریب نکند بلکه کار بد و ناشایست را سرزنش کنید نه شخصیت خود فرد را.
امام جمعه دندی شناخت ظرفیت انسانها و برخورد مودبانه را سومین روش امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد و افزود: سخن گفتن و نصیحت کردن چنان چه از دایره ی ادب و نزاکت خارج شود چه بسا اثرات سویی خواهد داشت.
حجت الاسلام حسینی نسب در این باره به نقل خاطره پرداخت و گفت:از قول مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی _ موسس حوزه علمیه قم _ نقل شده است که فرمودند: پیرمردی بود که نماز جماعت حاضر می شد و آدم خوبی بود ولی صورتش را می تراشید. من بدنبال فرصتی می گشتم تا او را از این منکر نهی کنم.روزی کنار درب حرم مطهر حضرت معصومه “سلام علیها” با یکدیگر روبرو شدیم به او گفتم من دوست دارم صورت شما را ببوسم!آن مرد صورت خود را نزدیک آورد. صورتش را بوسیدم و در همین حال آهسته در گوشش گفتم:جای بوسه من پیرمرد را نتراش!!!گفت چشم. از آن پس دیگر محاسنش را نتراشید.
وی اظهارکرد: انتقادهایی در بیشتر مواقع موجب رنجش خاطر می‌شوند و نتیجه مطلوبی در پی ندارند، اما انتقادهایی که در خلوت انجام می‌شوند، گویای حسن نیت انتقاد کننده هستند و بار سازندگی بیشتری دارند.
امام جمعه دندی بیان محاسن و خوبی های شخص و تشریح حقیقت گناه را از جمله روشهای امر به معروف و نهی از منکر دانست وافزود : قبل از انتقاد کردن و بیان اشکالات گفتار و رفتار طرف مقابل، ابتدا مختصری از محاسن، خوبی‌ها و توانمندی‌های او سخن بگویید این کار باعث می‌شود فرد احساس کند شما دوست او هستید و دشمنی ندارید و در نتیجه، حاضر به شنیدن سخن شما خواهد شد.
انتهای پیام/

  کد مطلب: 21945  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar