امروز  دوشنبه,۲۸ اسفند ۱۳۹۶
آغاز سفرهای نوروزی به دیار ماد نشین ها/ماهنشان سرزمین گنج های پنهان است+تصاویر
۵ فروردین ۱۳۹۶
. نظر . نظر

شهرستان ماهنشان در استان زنجان دارای قلعه های مختلف و زیبا است که به علّت شرایط زمانی خاص آن دوره ها، حاکمان برای دفاع از خود و مردم، اقدام به ساخت این قلعه ها کرده‌اند که قلعه بهستان یکی از قلعه‌های تاریخی و مهم این شهر محسوب می شود.

به گزارش شمیم ماهنشان،شهرستان ماهنشان مهد تمدن مادها و آریایی ها می باشد ،شهرستان ماهنشان، واقع در ضلع شمال‌ غربی زنجان با پیشینه‌ای بیش از ۴۰۰۰ سال میزبان گردشگران کنجکاوی است که در فراروی خود آثار ارزشمند تاریخی و ناشناخته ای را می بینند که آنچنان  معرفی و شناخته نشده اند.

قلعه بهستان متعلق به دوره هخامنشیان، حسینیه روستای قلعه ارزه خوران اواخر قاجاریه، مقبره مولانا همتی انگورانی (قرن دهم هجری )، قلعه کلیسا در روستای کلیسا، گنجعلی بیگ قلعه سی در روستای گنج آباد، قلعه یاستی قلعه در روستای یاستی قالا، منجیق لیق در روستای یاستی قلعه دوره ساسانی، گیلار تپه قرن ۶ هجری قمری در روستای قلعه جوق سیاه منصور، اورتا تپه قرن ۶۰۲ هجری قمری در روستای یاستی قلعه، تپه تکلی کانی قرن ۱۰۹ هجری قمری روستای پری، قبرستان گورتپه در روستای ینگیجه، دریاچه طبیعی خندقلو، یخچال طبیعی قوشقار، قلعه جوق سیاه منصور و …را می توان نام برد.

بهترین فصول بازدید از برخی این قلعه ها و مناطق دیدنی و گردشگری اردیبهشت ماه است که به دلیل کوهستانی بودن محورهای این شهرستان خطرات یخ بندان و مه و برف و باران بعد نیمه دوم فروردین کمتر خواهد بود لذا پیشنهاد می شود به مسافران و گردشگران نوروزی زمان سفر به این مناطق از شرایط جوی حاکم بر منطقه و جاده ها اطلاعات کافی به دست آورند.

اما قلعه بهستان که نرسیده به خود شهر مرکزی ماهنشان واقع است به دلیل زیر ساخت های جاده و پلی که سال گذشته از روستای لیلان به روستای بهستان افتتاح شد دسترسی و بازدید را برای علاقه مندان مساعد کرد و هر لحظه امکان بازدید از این قلعه برای دوست داران طبیعت امکان پذیر است.

مسافران و گردشگرانی که از قلعه بهستان بازدید کردند در گفت و گو با خبرنگار شمیم ماهنشان بر زیبایی و نحوه ساخت این قلعه ها تحسین کرده و مکانی مناسب برای گردشگران و تاریخدانان و … عنوان کردند.

قلعه بهستان در ۱۲کیلومتری شهرستان ماهنشان قرار دارد و در دوره مادها برای حفاظت و نگهداری از جان و مال حاکمان ساخته شده است.

سازندگان قلعه با در نظرداشتن طرح اولیه، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاک‌ها و سنگ‌ها کرده‌اند و اتاق‌ها را بوجود آوردند و به هر تعدادی که به اتاق‌های آن اضافه شده راه‌های ارتباطی آنها به مجموعه نیز بصورت دالان‌هایی افزوده شده است.

گفتنی است خاک مورد استفاده در بدنه ی این قلعه جنس سفت و سختی دارد که بر اثر بادهای تند به شکل کنونی در آمده است

طبقات فوقانی برای دفاع و طبقات زیرین آن نیز برای نگهداری آذوقه و اموال حاکمان مورد استفاده قرار می گرفت .

فضای کلی قلعه به سه دسته شامل اتاق ها،دالان و راه پله تقسیم می شود و در سال های اخیر اداره میراث فرهنگی جهت رفاه حال گردشگران اقدام به ساخت آلاچیق ها  وراه رو ها کرده است.

این قلعه در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده است.

96155

9615

96151

96152

96153

96154

 

96156

96157

 

photo_2017-03-25_13-01-32

photo_2017-03-25_13-01-40

انتهای پیام/

 

 

  کد مطلب: 30392  

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اخبار ماهنشان
اوقات شرعی ماهنشان dana yatimkhane006 nashrkhabar nashrkhabar nashrkhabar